0item(s)

V košíku nie sú žiadne položky.

Product was successfully added to your shopping cart.

Čo je to LED

Prvú prakticky použiteľnú LED diódu vyvinul v roku 1962 kanadský vedec Nick Holonyak.Od vtedy uplynulo takmer 50 rokov a LEDky sa zdokonalili až do takej podoby ako ich poznáme dnes.

LED žiarovky môžu priamo nahradiť bežne používané svetelné zdroje v osvetľovacej technike. LED žiarovky oproti klasickým svetelným zdrojom ponúkajú celý rad výhod. Medzi ich najväčšie výhody patrí neporovnateľne vyššia životnosť a veľmi nízka spotreba. Životnosť dosahuje viac ako 50 000 hodín, zatiaľ čo spotreba je radovo v jednotkách wattov, v závislosti na počte použitých LED diód.

Výhody LED

  • LED produkuje viac svetla na Watt v porovnaní s obyčajnou žiarovkou. Najvýkonnejšie LED viac ako 160 lm/W, žiarivka 48-65 lm/W, halogénová žiarovka 16-22 lm/W, obyčajná žiarovka cca 15 lm/W
  • LED majú pri porovnateľnej svietivosti niekoľkonásobne nižšie prevádzkové náklady
  • LED produkujú neporovnateľne menej tepla ako obyčajné žiarovky, typický do 40°C pri výkone 3-5W
  • LED dosahujú extrémne dlhú životnosť - okolo 50.000 hodín (viac ako 34 rokov pri 4 hodinovej dennej prevádzke), špičkový výrobcovia uvádzajú až 100.000 hodín, ale ich cena je 3x vyššia.
  • LED sú odolné voči nárazom a inému nešetrnému zaobchádzaniu
  • LED sú ideálne pre použitie, tam kde je nutné časté vypínanie a zapínanie
  • LED neemitujú ultrafialové ani infračervené žiarenie, sú preto vhodné pre použitie aj v múzeách, galériách a ďalších aplikáciách kde je UV a IR vyžarovanie zo svetelného zdroja neprijateľné
  • LED sa rozsvecujú okamžite (rádovo sú to milisekundy)
  • LED neobsahujú ortuť ani ťažké kovy, ktoré by mohli byť škodlivé prostrediu a ľudskému zdraviu.

Všetky tieto vlastnosti predurčujú LED svetelné zdroje na využitie v bežnej prevádzke ako náhradu žiaroviek, úsporných žiariviek, či iných zdrojov. Vďaka vysokej životnosti a nízkej spotrebe sú ich prevádzkové náklady veľmi nízke. Životnosť LED svetelných zdrojov s veľkou pravdepodobnosťou presiahne životnosť naprojektovanej osvetľovacej sústavy, v ktorej sú použité.

Využitie LED

LED sa tradične používajú najmä ako indikátory, a ako zobrazovacie prvky v segmentových zobrazovačoch a bodových maticových zobrazovačoch (známe ako „bežiace nápisy“). Známe je aj ich použitie vo veľkoplošných zobrazovačoch používaných na reklamné účely. V poslednom čase s nástupom vysoko svietivých LED sa začalo ich využívanie na osvetľovacie účely a v dopravnej svetelnej signalizácii (cestné semafóry, železničné návestidlá). Pre svoju dlhú životnosť a otrasu vzdornosť sa uplatňujú aj v automobiloch dokonca aj ako náhrada koncových brzdových či smerových svetiel. Infračervené LED a najmä laserové diódy sa používajú na prenos informácií prostredníctvom optických vlákien. Laserové diódy našli hromadné uplatnenie aj v oblasti uchovávania údajov (CD, DVD).

Spotreba

Každá LED žiarovka a svetelný zdroj má nejakú spotrebu. Spotreba LED žiarovky sa taktiež ako u ostatných svetelných zdrojoch vyjadruje vo Wattoch. Klasická 40 Watt žiarovka je označená 40W, bežná LED žiarovka s porovnateľným svetelným výkonom má okolo 4-5W. Samozrejme podľa toho sa správna žiarovka nevyberá. Žiarovku nevyberáme podľa toho či má nízku spotrebu vo Wattoch ale podľa pomeru svetelného výkonu (lm) a spotreby.

Svetelný výkon/svetelný tok

Veľmi dôležitým faktorom pri výbere žiarovky je svetelný výkon, ktorý sa udáva v Lumenoch. Ako príklad si zoberme opäť 40W žiarovku. Jej príkon je 40W a svetelný tok cca. 420 Lúmenov. To znamená, ak potrebujete nahradiť 40W klasickú sklenenú edison žiarovku LED žiarovkou musíte hľadať na krabičke údaj o svetelnom toku v Lúmenoch.

Pár príkladov na svetelný výkon v Lumenoch u rôznych žiaroviek

Bežná vláknová žiarovka 25W: 220lm
Bežná vláknová žiarovka 40W: 330lm
Bežná vláknová žiarovka 60W: 590lm
Halogénová žiarovka 40W: 349lm
Halogénová žiarovka 25W: 260lm
Žiarivka 13W: 700lm
Neón 15W: 1350lm
LED žiarovka 4W: 370lm
LED žiarovka 3W: 300lm
LED žiarovka 9W: 810lm

Životnosť

Životnosť žiaroviek je jeden z najdiskutovanejších faktorov svetelných zdrojov .Životnosť hrá vysokú úlohu pri obstarávaní žiarovky keďže nízkou životnosťou sa skracuje ekonomickosť a návratnosť daného svetelného zdroja. Bežná vláknová žiarovka má priemernú životnosť 1000 hodín, bežná žiarivka od 3000 až 10 tisíc hodín (záleží od počtu spínania, keď že viacnásobné spínanie znižuje ich životnosť) a LED žiarovky zdruba 25000 až 50000 hodín, špičkové dosahujú životnosť až 100000 hodín. U LED žiaroviek je to s životnosťou troška zložitejšie, ked že led diody majú veľmi dlhú životnosť a sú odolné voči viacnásobnému a spínaniu ich slabinou býva nestále napájacie napätie.


  • Pri klasickej žiarovke sa životnosť končí prepálením vlákna
  • Pri žiarivke sa životnosť končí zlyhaním elektroniky (časté zapínanie a vypínanie)
  • Pri LED žiarovkách je to znižovanie svietivosti o 5%, ale to nastáva až po 15 tisíc hodinách prevádzky.

Farba svetla

Farba svetla je však veľmi dôležitá. Preto do priestorov s technickým zameraním a priestorom kde je potrebná dobrá viditeľnosť (Kuchyňa, Kúpeľňa, Pracovný stôl, Sklad, Cestná komunikácia, kancelária) je dobré voliť "Dennú Bielu" cca 6000K.Pre priestory relaxačné, oddychové, priechodné, intímne (Obývačka, Spálňa, Hosťovská, Chodba, Hotelová chodba, Spoločenský priestor) je dobré voliť varianty "Teplej bielej" cca 3000K, ktorá má tendenciu zrelaxovať, kdežto Denná Biela má funkciu podporiť vitalitu a bdelosť.

Zopár príkladov teploty farieb z praxi

2800 K: klasická žiarovka, slnko pri východe a západe
3000 K: štúdiové osvetlenie
3200 K: halogénová žiarovka automobilu
3400 K: ateliérové a fotografické svetlá
5000 K: denné svetlo
5770 K: silné slnečné svetlo
6000 K: jasné poludňajšie svetlo

Uhol svietenia žiaroviek

Uhol svietenia žiaroviek je dosť podstatná vec pri výbere žiaroviek.

LED žiarovky sa najčastejšie predávajú so 45,60,120,180 stupňovým vyžarovaním.

Použitie LED pásov ma široké spektrum použitia v interiéri ako aj v exteriéri

Príklady použitia

Podsvietenie kuchynskej linky, osvetlenie schodov, stropov, stien, podláh, zrkadiel, nábytku, aut, na výrobu svetelných reklám, nasvietenie sklenených políc.

Veľkou výhodou LED pásov je ich nízka spotreba energie,až 90% menej, dlhá životnosť až 100 tisíc hodín, minimálna prevádzková teplota, minimálna montážna výška , široké spektrum farieb, možnosť stmievania, delenia na ľubovoľnú dĺžku.

Všetky nami ponúkané LED pásy majú zo zadnej strany obojstrannú lepiacu pásku, pomocou ktorej je ho možne prilepiť takmer o čokoľvek, prípadne vsadiť do estetického hliníkového profilu.

Všetky nami ponúkané LED pásy sú napájané jednosmerným napätím 12V.

Zdroj: uspornaziarovka.sk